Q. What is the lead length?
A. Hi Nicola, thank you for your question. The lead length is 5.9mm.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £0.411 |
| 25+ | £0.359 |
| 100+ | £0.307 |
| 1000+ | £0.253 |
A 63V 470nF 10% industry standard boxed metallised polyester capacitor in a 9.5 x 4.5 x 7.2mm case. Suitable for a wide range of general purpose applications.
| Type | Radial leaded |
|---|---|
| Capacitance | 470nF |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 63V |
| Material | Polyester |
| Dimensions | 9.5 x 4.5 x 7.2mm |
| Operating Temperature | -55 to +100°C |
| Pitch | 5mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. What is the lead length?
A. Hi Nicola, thank you for your question. The lead length is 5.9mm.