Weipu SP2112/S12 SP21 Socket Connector Built-In 12 Pins UV Resistant
Image Representative of Range
MPN
SP2112 / S 12
154 in stock, despatched in 4 working days
The Weipu SP2112 bullet connector socket is a built-in round connector with 12 pins. Manufactured by Weipu, this connector is part of the SP21 series, known for its durability and reliable connections. Typically used in industrial and outdoor applications, it ensures secure data or power transmission in harsh environments.
Type Socket, built-in
Number of Contacts 12
Connector Size 29 mm dia
Gender Socket
Contact Material Gold plated
Cross-section range 0.758 mm² (max)
Current Rating 12A
IP Rating IP68
max. cross section 0.758mm²
Mounting Hole Diameter 21mm
Nominal Voltage 250V