Weipu SP2112/P12 SP21 Connector Plug 12 Pins Waterproof UV Resistant
Image Representative of Range
MPN
SP2112 / P 12
13 in stock, despatched in 4 working days
The Weipu SP2112 / P 12 bullet connector is manufactured by Weipu and features a plug mount design with 12 pins. It belongs to the SP21 series of round connectors, ensuring reliable electrical connections. This connector is typically used in industrial equipment, outdoor lighting systems, and various other electronic applications.
Type Plug, mount
Number of Contacts 12
Connector Size 29 mm dia
Gender Plug
Contact Material Gold plated
Cross-section range 0.758 mm² (max)
Current Rating 12A
IP Rating IP68
max. cross section 0.758mm²
Max. temperature +125°C
Min. temperature -40°C
Mounting Hole Diameter 21mm
Nominal Voltage 250V