Weipu SP2111P12II SP21 Bullet Connector Plug 12 Pins Waterproof UV Resistant
Image Representative of Range
MPN
SP2111 / P 12 II
11 in stock, despatched in 4 working days
Weipu is the manufacturer of the SP2111 / P 12 II bullet connector. This straight plug features 12 pins and is part of the SP21 series of round connectors. It is typically used in industrial applications for secure and reliable electrical connections.
Type Plug, straight
Number of Contacts 12
Connector Size 29 mm dia
Gender Plug
Cable Ø (max.) 12mm
Cable Ø range 7 - 12mm
Cable Ø up to 7mm
Contact Material Gold plated
Cross-section range 0.758 mm² (max)
Current Rating 13A
IP Rating IP68
max. cross section 0.758mm²
Max. temperature +125°C
Min. temperature -55°C
Nominal Voltage 500V