Excellent value for money
Sturdy construction and runs cool even at full load
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £41.12 |
The VOLTCRAFT FSP-1122 is a 25W fixed voltage linear power supply suitable for use in laboratories, workshops and industry. The FSP-1122 is electronically regulated and produces 12V DC and 2A with a current limiter. Its steel plate enclosure makes the FSP-1122 suitable for use even in demanding industrial conditions.
Power cable is not included.
Not recommended for use as a battery charger.
For a suitable cable (order code 23-6446).
| Type | Bench PSU |
|---|---|
| Output Current | 25W |
| Output Voltage | 12V |
| Number of Outputs | 1 |
| Input Voltage | 230V |
| Output Current Max. | 4A |
| Output Current Min. | 2A |
| Output Voltage Min. | 12V |
| Temperature Range | +10 to +35°C |
To use this facility please Sign In.
Sign InSturdy construction and runs cool even at full load