VOLTCRAFT DPPS-60-10 Bench Mount PSU 1-60 VDC 10A 600W
MPN
DPPS-60-10
Brand
VOLTCRAFT
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1 in stock, despatched same dayFurther 25 despatched in 4 working days
The Voltcraft DPPS-60-10 is a Bench Mountable laboratory Power Supply Unit. The PSU serves as a potential free DC voltage source to operate low-voltage consumables. The adjustable output can be tapped with up to 5A at the front and up to the full nominal current rating at the back.
The front output is limited to 5A and protected against overload. Connection on the front is performed with 4mm safety sockets, and on the back with high current socket screw connectors.
What's in the Box?
Voltcraft DPPS-60-10
Power cord
Connector for remote connection
USB cable 1.5m
Software CD
Operating instructions
  • 3 user-definable presets (Preset) for U and I
  • Voltage, current and output On/Off remotely controllable
  • Digital dual-function control for coarse and fine regulation
  • Overload protected
  • Temperature-controlled device fans
  • Supplied with an Output Voltage of 1 to 60
  • Supplied with a Current Rating of 10A
  • Supplied with a Power Rating of 640W
  • Manufacturer's part: Voltcraft DPPS 60-10
Not recommended for use as a battery charger.
Type Bench PSU
Output Current 640W
Output Voltage 60V
Number of Outputs 2
Input Voltage 200 to 240V
Output Current Max. 10A
Output Current Min. 0A
Output Voltage Min. 1V
Temperature Range 0 to +40°C