VOLTCRAFT DPPS-16-40 Bench Mount PSU 1-16 VDC 40A 640W
MPN
DPPS-16-40
Order Code
Country of Origin
China
7 in stock, despatched in 4 working days
The Voltcraft DPPS-16-40 is a Bench Mountable laboratory Power Supply Unit. The PSU serves as a potential free DC voltage source to operate low-voltage consumables. The adjustable output can be tapped with up to 5A at the front and up to the full nominal current rating at the back.
The front output is limited to 5A and protected against overload. Connection on the front is performed with 4mm safety sockets, and on the back with high current socket screw connectors.
What's in the Box?
Voltcraft DPPS-16-40
  • Supplied with a Current Rating of 40A
  • Supplied with a Power Rating of 640W
  • Manufacturer's part: Voltcraft DPPS 16-40
Not recommended for use as a battery charger.
Type Bench PSU
Output Current 640W
Output Voltage 16V
Number of Outputs 2
Input Voltage 200 to 240V
Output Current Max. 40A
Output Current Min. 0A
Output Voltage Min. 1V
Temperature Range 0 to +40°C