VOLTCRAFT AM-86X65/100uA Analogue Panel Meter
MPN
AM-86X65/100µA
Brand
VOLTCRAFT
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
44 in stock, despatched in 4 working days
The Voltcraft 86X65 100µA DC analogue moving coil panel meter has appropriate resistors pre-installed and does not need any external components. The scale needle can be adjusted precisely with the front panel screw. It mounts in a 45mm Ø cut-out. The bezel is 9.3mm thick and the meter is 31.3mm deep (including the thickness of the panel). Supplied with panel mounting hardware and instructions.
  • Accuracy class: 2.0
  • Dimensions 86 x 65mm
  • Type (manufacturer type): AM-86X65/100µA
  • Weight: 65g
Measuring Type Amperage
Mounting Type Panel
Accuracy Class 2.0
Dimension 86 x 65mm
Dimensions 86 x 65mm
Measurement Range 100 µA DC
Measurement Type Current
Type Analogue panel meter
To use this facility please Sign In.
Sign In
Questions
*Question functionality currently disabled
Question by: Product code: 55-6755
A. Hi John. Thank you for your question. It is approximately 44mm from the centre either side, please see the data sheet showing the technical drawing.