Vigortronix VTX-214-010-248 10W Miniature SMPS AC-DC Converter 48V
MPN
VTX-214-010-248
China
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched same dayContact us for additional stock
The Vigortronix VTX-214-010-248 is an AC-DC 10W Single Output Miniature Switched Mode Power Supply (SMPS) that has been designed for applications where space is limited, thanks to the encapsulated design of the module which boasts over power, over current and short circuit protection.
This very small 48.0V DC, 70g PCB mounted SMPS is not only cost-effective, but also boasts a host of features, such as 3600Vrms primary to secondary isolation, low standby power (<0.3W), -25°C to +50°C operating temperature (full load), low ripple and noise and >75% efficiency.
  • Input 90 to 265V AC, 47 to 63Hz (100 to 370V DC)
  • Miniature size
  • Single 10W regulated output (4-pin)
  • Low standby power <0.3W
  • Dimensions 45.5(L) x 30(W) x 24(H)mm
  • Supplied with a voltage output of 48.0V DC
  • Manufacturer's part: Vigortronix VTX-214-010-248
Number of Outputs 1
Output Power Max 10W
Output Voltage 48V
Output Current 208mA
Mounting Type PCB
Dimensions (LxWxH) 30x45.5x24mm
Efficiency 75%
Input Voltage 90 to 264V
Isolation Voltage (AC) 4200V