Vigortronix VTX-146-300-130 300VA Toroidal Transformer 230V Primary 2 x 30V
MPN
VTX-146-300-130
Brand
Vigortronix
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (42)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
3 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 14 days
Toroidal transformer. Open style. 300VA. 230V AC primary winding. 2x 0-30V AC secondary windings. 150mm lead length. UL, CSA, TUV, EN60950/EN60065 compliant.
Type Toroidal transformer
Primary Voltage 230V
Secondary Voltage 2 x 30V
Power Rating 300VA
Number of Outputs 2
Encapsulated No
Mounting Type Toroidal
Weight 2.8kg
To use this facility please Sign In.
Sign In
Questions
*Question functionality currently disabled
Question by: Product code: 88-0002
Q. What are the physical dimensions?
A. Hi William, thank you for your question. Please see the datasheet. VTX-146-300-130 is 54mm high with a diameter of 125mm.