Vigortronix VTX-126-075-420 Chassis Transformer 2x115V 75VA 20V+20V
Image Representative of Range
MPN
VTX-126-075-420
United Kingdom
View Full Product Range (25)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 28/05/2026
A comprehensive range of chassis mounting transformers with dual (115V+115V) primary windings suitable for 50/60Hz operations and twin independent secondary windings suitable for connecting in series, parallel or centre tap, giving a wide range of output voltage and current combinations.
  • High quality transformer
  • Double section metric bobbins
  • Power: 75VA 50/60Hz
Type Chassis
Primary Voltages 2 x 115V
Secondary Voltages 2 x 20V
Power Rating 75VA
Height 75mm
Length 89mm
Width 65mm