Vigortronix VTX-126-012-412 Chassis Transformer 2x115V 12VA 12V+12V
MPN
VTX-126-012-412
United Kingdom
View Full Product Range (25)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
11 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 14 days
A comprehensive range of chassis mounting transformers with dual (115V+115V) primary windings suitable for 50/60Hz operations and twin independent secondary windings suitable for connecting in series, parallel or centre tap, giving a wide range of output voltage and current combinations.
  • High quality transformer
  • Double section metric bobbins
  • Power: 12VA 50/60Hz
Type Chassis
Primary Voltages 2 x 115V
Secondary Voltages 2 x 12V
Power Rating 12VA
Height 50mm
Length 60mm
Width 45mm