Q. which of the types listed in UL E203950 corresponds to this product? Is it one of the ones rated VW-1?
A. Hi Kevin, thank you for your question. The VW-1 would relate to the range as this would all be covered under the UL E203950 Regs.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 10+ | £0.191 |
| 50+ | £0.167 |
Yellow 1.6mm heat shrink sleeving suitable for all applications. It shrinks when heat is applied; making it ideal for when a snug fit is required, on an irregularly shaped joint for example. It is also perfect for repairing wires, bundling wires together, and protecting wires or small parts from minor abrasion.
| Shrinkage Ratio | 2:1 |
|---|---|
| Type | Heat Shrink Sleeve |
| Length | 1.2m |
| Colour | Yellow |
| Shrunk Diameter | 0.8mm |
| Supplied Diameter | 1.6mm |
| Unshrunk Diameter | 1.6mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. which of the types listed in UL E203950 corresponds to this product? Is it one of the ones rated VW-1?
A. Hi Kevin, thank you for your question. The VW-1 would relate to the range as this would all be covered under the UL E203950 Regs.