Tusonix 2499-003-U2M0-101KLF 100pF 12-28 UNF-2A Feed-Thru Capacitor
MPN
2499-003-U2M0-101KLF
Brand
Tusonix
Order Code
Country of Origin
Mexico
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
46 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 7 days
This 100pF series bushing feed-through incorporates ceramic capacitors for low pass filtering where rugged chassis mounting and high current are required.
  • Ceramic feed-through capacitor
  • 2499LF series
  • 100pF capacitance
  • 10% tolerance
  • 500V DC voltage
  • 20A current
  • 10MHz to 10GHz frequency
  • Hex nut and locking washer
  • Industry standard size
  • Applications include power supplies, power amplifiers, control and process instrumentation
Type Bushing type feed-through
Capacitance 100pF
Current Rating 20A
Attenuation Max 28dB
Voltage 500V