Q. what diameter fixing hole is required?
A. Hi Derek, thank you for your question. These require a 9.7mm panel cut out.
Quickly find another product in this range by Resistance:
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £9.02 |
A 250R 4W wirewound potentiometer. The encased pot has a nominal width of 24 mm.
| Type | Linear Potentiometer |
|---|---|
| Resistance | 250O |
| Tolerance | 10% |
| No of Turns | 1 |
| Taper | Linear |
| Power Rating | 4W |
| Shaft Diameter | 6mm |
| Shaft Length | 42mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. what diameter fixing hole is required?
A. Hi Derek, thank you for your question. These require a 9.7mm panel cut out.