Q. What is the distance between positive and negative pins?
A. Hi Paul, thank you for your question. The pin spacing is 200mm +/- 1mm.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £0.953 |
| 25+ | £0.655 |
| 100+ | £0.538 |
A PCB mounting coin cell holder for use on equipment where battery replacement may be necessary.
| Type | Coin cell holder |
|---|---|
| Battery Size | CR2430 |
| Number of Cells | 1 |
| Mount | PCB |
| Body Material | PBT |
| Contact Material | Tin plated phosphor bronze |
| Height | 7.2mm |
| Length | 30.4mm |
| Width | 27.7mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. What is the distance between positive and negative pins?
A. Hi Paul, thank you for your question. The pin spacing is 200mm +/- 1mm.