Q. Do you have a driver that would power this?
A. Hi Andy, yes the driveryou need is 55-2218: https://www.rapidonline.com/Ac-dc-8w-Constant-Current-LED-Driver-350ma-55-2218
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £4.65 |
| 25+ | £4.17 |
| 100+ | £3.66 |
| 250+ | £3.49 |
These power star LEDs are high luminosity modules that are mounted on an PCB substrate. Being more energy efficient than incandescent and most halogen lamps and available in a range of colours, including white and warm white, these LEDs are ideal for a wide range of applications including: electronic signs and signals, small area illumination, back lighting and other lighting, bollards, security and garden uses, traffic signalling and beacons.
Depending on the application for which it is used, this product may require an additional heat sink.
| Type | LED module |
|---|---|
| LED Colour | White |
| Case Tyoe | SMD |
| Forward Voltage | 3.3V |
| Forward Current | 3W |
| Dimensions | ø21.3mm |
| Dominant Wavelength | 0.31/0.33nm |
| Luminosity | 200lm |
| Viewing Angle | 120° |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. Do you have a driver that would power this?
A. Hi Andy, yes the driveryou need is 55-2218: https://www.rapidonline.com/Ac-dc-8w-Constant-Current-LED-Driver-350ma-55-2218
Q. What colour temperature is this led i.e 6k, 10k,15k. Thank you
A. There is no colour temperature on the datasheet but it does have the chromaticity coordinates. X = 0.31 and Y = 0.33. This works out at 6650K.