Q. What size resistor is required if powering 3mm led OSNG3164A from a 9-12V DC supply
A. Hi Graham, thank you for your question. At 12 volts a 490 ohm resistor would be required, at 9 volts a 340 ohm would be required.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £17.53 |
| 10+ | £12.72 |
| 25+ | £10.62 |
Weather-resistant miniature 3mm 2.2V green LED from TruOpto, suitable for use in toys, games, audio devices and Christmas lights.
| LED Colour | Green |
|---|---|
| Dominant Wavelength | 572nm |
| Forward Current | 30mA |
| Lens Type | Green diffused |
| Luminous Intensity | 28mcd |
| Forward Voltage | 2.2V |
| Viewing Angle | 60° |
| Max Operating Temp | +80°C |
| Minimum Operating Temp | -30°C |
| Reverse Voltage | 5V |
| Size | 3mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. What size resistor is required if powering 3mm led OSNG3164A from a 9-12V DC supply
A. Hi Graham, thank you for your question. At 12 volts a 490 ohm resistor would be required, at 9 volts a 340 ohm would be required.