Good value
This LED is great value for a high luminosity. Leads were easy solder to wire. I found that the range of luminosity could be varied quite reliably with appropriate resistors.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £0.317 |
| 100+ | £0.249 |
| 500+ | £0.182 |
An LED that has a warm white colour and a 3mm standard directivity design. Its high luminosity and long lifetime operation makes it ideal for use in electronic signs and signals, small area illumination and back lighting.
| LED Colour | Warm white |
|---|---|
| Dominant Wavelength | 0.45/0.41Chromaticity Coords |
| Forward Current | 30mA |
| Lens Type | Water clear |
| Luminous Intensity | 750mcd |
| Forward Voltage | 3.1V |
| Viewing Angle | 60° |
| Max Operating Temp | +85°C |
| Minimum Operating Temp | -30°C |
| Reverse Voltage | 5V |
| Size | 3mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InThis LED is great value for a high luminosity. Leads were easy solder to wire. I found that the range of luminosity could be varied quite reliably with appropriate resistors.