Very bright
Bought some for a desk lamp project. Warm white provides a nice colour and they are very bright. Connected several sets of 3 in series to provide a compact bright light source. Much brighter than LED strip.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £0.062 |
This 5630 size surface mounting LED is a top view device that has a super bright warm white colour and a yellow diffused lens. The LED comes in a lead frame package with four pads. The LED is suitable for applications such as general lighting, decorative lighting, indicators, etc.
| Type | SMD LED |
|---|---|
| LED Colour | White |
| Viewing Angle | 120° |
| Forward Voltage | 3.1V |
| Forward Current | 150mA |
| Luminosity | 55lm |
| Dimension | 5.6 x 3.0 x 0.8mm |
| Dimensions | 5.6 x 3.0 x 0.8mm |
| Dominant Wavelength | 3500 |
| Height | 0.8mm |
| Length | 5.6mm |
| Power | dissipation 540mW |
| Width | 3mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InBought some for a desk lamp project. Warm white provides a nice colour and they are very bright. Connected several sets of 3 in series to provide a compact bright light source. Much brighter than LED strip.