Q. Hi, are the covers for this connection sold seperatly or are supplied
A. Hi Jack, thank you for your question. We do not appear to stock covers for the uninsulated types. We do an insulated range here.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £7.14 |
| 10+ | £5.58 |
| 25+ | £4.84 |
Non-insulated single wire connection from TruConnect using a flat blade which is inserted into a blade receptacle.
| Tab Thickness | 0.8mm |
|---|---|
| Gender | Male |
| Insulated | Uninsulated |
| Maximum Wire Size AWG | 22 to 16 |
| Maximum Wire Size mm2 | 0.2 to 1.65 mm² |
| Mounting Type | Wire Mount |
| Outer Width | 6.35mm |
| Overall Length | 9.5mm |
| Terminal Type | Blade Connector |
| Termination | Crimp |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. Hi, are the covers for this connection sold seperatly or are supplied
A. Hi Jack, thank you for your question. We do not appear to stock covers for the uninsulated types. We do an insulated range here.