Q. COULD YOU CONFIRM THAT THE SCREW HEADS ARE SLOTTED IN THIS RANGE OF CONNECTORS
A. Hi Steve, thank you for your question. The screws are slotted as stated in the data sheet.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £0.724 |
| 10+ | £0.643 |
| 25+ | £0.552 |
| 50+ | £0.511 |
| 75+ | £0.470 |
| 100+ | £0.445 |
Plug-in, rising clamp terminal block with horizontal free plug, 6 poles, 5.08mm pitch, designed for use with PCB mounting plug-in headers.
| Body Style | Plug, horizontal mount |
|---|---|
| Pitch | 5.08mm |
| No of Ways Per Row | 6 |
| No. of Rows | 1 |
| Current Rating | 15A |
| Colour | Green |
| Wire Gauge (AWG) | N/A |
| Wire Gauge (mm²) | N/A |
| Flame Retardancy | UL94-V0 |
| Material | PA66 |
| Mounting Feature | Pluggable |
| Mounting Type | Rising clamp |
| Orientation | Horizontal |
| Voltage Rating | 300V |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. COULD YOU CONFIRM THAT THE SCREW HEADS ARE SLOTTED IN THIS RANGE OF CONNECTORS
A. Hi Steve, thank you for your question. The screws are slotted as stated in the data sheet.