TKS SCK-101201MS 120 Ohms 1A NTC Inrush Limiter Thermistor
Image Representative of Range
MPN
SCK-101201MS
Brand
TKS
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
27 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 7 days
A 120Ω 1A power NTC thermistor designed to be used as an inrush current limiter. Presenting a high resistance at low temperature the device will limit the initial inrush of current on circuit activation. After a certain amount of time the resistance of the thermistor will reduce and allow more current to flow. Suitable for applications such as: switch mode power supplies, motors, transformers, halogen lighting, LED driver circuits.
  • High power rating
  • Cost effective
  • Resin-coated leads
  • Halogen free
  • Suitable for wave soldering
  • UL, cUL, TUV, CSA, CQC recognised
Type Radial
Current Rating 1A
Resistance 120O
To use this facility please Sign In.
Sign In
Reviews
Good limiter
Useful to have the intermediate values available, though a greater current than 1A would also help. Fast delivery and as described. A bit of heat shrink on the leads allows in equipment installation without risk of shock.