TE Connectivity SR6B6K24 4PST-NO / 2PST-NC PCB Relay 24VDC 8A
Image Representative of Range
MPN
Order Code
Country of Origin
Czech Republic
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 5
5 in stock, despatched same dayContact us for additional stock
An 8A 24V DC 6-pole PCB mounting safety relay with a 4PST-NO + 2PST-NC contact configuration. The relay has forcibly guided contacts and is suitable for a range of applications, including emergency-stop controls, pressing machinery, elevator and escalator controls, security modules, etc.
  • Positively guided contacts to EN 50205
  • PCB Mounting
  • Sensitive coil
  • Category of protection RT III
  • Dimensions 56.0 x 16.5 x 16.5mm
  • Approvals VDE, cULus, TUV
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration 2NC
Switching Current 8A
Coil Current 33.333a
Coil Power 800mW
Coil Resistance 720O
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (AC) 24v
Coil Voltage (DC) 24v
Contact Current Rating 8a
Contact Material Tin, Silver, Gold
Contact Plating Gold
Contact Type 4 makers, 2 breakers
Contact Voltage Rating (AC) 250v
Current Rating 8a
DC Rated Voltage 24v
Depth 16.5mm
Height .65
Length 55mm
Max Operating Temperature 70°C
Max Voltage Rating (AC) 400v
Min Operating Temperature -25°C
Mount Through Hole
Mounting Type PCB
Number of Contacts 6
Operating Temperature -25 to +70°C
Operating Temperature Range -13 – 158
Package Quantity 250
Packaging Rail/Tube
Packaging Method Box & Tube
Product Weight 1.058
Radiation Hardening No
Ratings IP67
Reach SVHC Compliant Unknown
Relay Type Safety RELAY
RoHS Compliant No
Series SR6, SCHRACK
Switching Voltage Max 400V AC