TE Connectivity RZ03-1C4-D012 Relay General Purpose 1 Form C 12V 16A
MPN
RZ03-1C4-D012
Order Code
Country of Origin
Austria
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 100
43,720 in stock, despatched in 5 working days
It operates at a coil voltage of 12V and can handle a current of up to 16A.
Its reliable and compact design makes it suitable for various electrical switching tasks.
Coil Voltage 12V DC
Switching Current 16A
Coil Current 33.33mA
Coil Resistance 360r
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 12v
Contact Current Rating 16a
Contact Material Tin, Silver
Height 15.7
Max Current Rating 16a
Max Operating Temperature 85°C
Max Voltage Rating (AC) 400v
Min Operating Temperature -40°C
Mount Through Hole
Reach SVHC Compliant Unknown
RoHS Compliant Yes
Throw Configuration SPDT
Type Relay
Width 12.7mm