TE Connectivity 3-1393240-3 RT33L012 Industrial Relay 12V DC 1pc
Country of Origin
Austria
View Full Product Range (8)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
127 in stock, despatched in 4 working days
TE Connectivity's RT33L012 Relay, 3-1393240-3, features a 12V coil and a DPDT configuration.
It has a 10A current rating, making it suitable for medium-power applications.
The relay is typically used in automation systems and general-purpose switching tasks.
Its robust design ensures reliable performance in various industrial settings.
Coil Voltage 12V DC
Contact Configuration 1NO
Switching Current 10A
Application(s) POWER
Coil Current 33.33mA
Coil Power 400mW
Coil Resistance 360O
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 12v
Contact Current Rating 16a
Contact Material AgSnO2
Contact Voltage Rating (AC) 250v
Creepage distance (coil/clips) 10mm
Current Rating 16a
Depth 12.7mm
Dimensions (L x W x H) 29 x 12.7 x 15.7 mm
Dropout Voltage 1.2v
ELV Compliant
Height 15.7mm
Lead Free Lead Free
Length 29.0mm
Max Operating Temperature 85°C
Max Voltage Rating (AC) 400v
Min Operating Temperature -40°C
Misc Attribute RT33L012
Mount Socket
Nominal Voltage 12V DC
Number of Contacts 1
Operate Time 9ms
Package Quantity 500
Package/Case DIP
Packaging Carton
Radiation Hardening No
Reach SVHC Compliant Unknown
Relay Type General Purpose
Release Time 6ms
RoHS Compliant Yes
Series RT1, Inrush, SCHRACK
Switching Voltage 400v
Termination Plug
Throw Configuration SPST
Type Industrial relay
Weight 14g
Width 12.7mm