TDK B57236S0500M000 NTC Temperature Monitor 50Ω S236 Radial Lead
Image Representative of Range
MPN
B57236S0500M000
China
View Full Product Range (15)
Order in multiples of 1
83 in stock, despatched in 4 working days
Type Temperature monitor (inrush current limiter)
Mounting Type Through-hole mounting
(Ø) 11.5mm
Accuracy 20%
Connector Solder pins
Depth 6mm
Dim (Ø x D) 11.5 mm x 6 mm
Enclosure S236
Misc Attribute 2 Radial lead
Model NTC
Resistance 50O
Resistance reference +25°C
Switching current (max.) 1.9A