TDK B57236S0250M000 NTC Temperature Monitor 25 Ω Radial Lead
Image Representative of Range
MPN
B57236S0250M000
China
View Full Product Range (15)
Order in multiples of 1
635 in stock, despatched in 4 working days
The TDK B57236S0250M000 is an NTC thermistor that functions as an inrush current limiter with a resistance of 25 ohms. This radial lead temperature sensor is ideal for protecting electronic circuits from current surges. Typical applications include use in power supplies and various temperature monitoring systems.
Type Temperature monitor (inrush current limiter)
Mounting Type Through-hole mounting
(Ø) 11.5mm
Accuracy 20%
Connector Solder pins
Depth 6mm
Dim (Ø x D) 11.5 mm x 6 mm
Enclosure S236
Misc Attribute 2 Radial lead
Model NTC
Resistance 25O
Resistance reference +25°C
Switching current (max.) 2.5A