Taiwan Alpha SR2612-0112-38F5 Make Before Break 1 Pole 12W PCB Rotary Switch
MPN
SR2612-0112-38F5
China
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2,908 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 6 months
High quality glass filled nylon make-before-break PCB mounting rotary switch with 1 pole and 12 ways. Positive index feel is obtained by employing a dual spring plunger mechanism.
  • Adjustable stop facility
  • Alpha SR2612 series
Number of Positions 12
Adjustable stop facility
Contact Current 350mA
Contact Resistance 20mO
Contact Voltage 110V
Height 26mm
Length 38mm
Number of Poles 1
Operating Life (Cycles) 15000
Operating Temperature Range -20 to +65°C
Width 26mm
Question by: Product code: 79-0200
Q. Hello please can you tell me the size hole required to mount these switches? Thanks.
A. Hi Guy, thank you for your question. The shaft is 6mm. The collar and nut requires a hole of approximately 8mm, please see the data sheet.