Taiwan Alpha RV16A01F-41-17K-B100K-3 100K LIN Dual 16mm Metal PC mount Pot
MPN
RV16A01F-41-17K-B100K-3
Brand
Taiwan Alpha
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1,240 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 6 months
Taiwan Alpha RV16A01F-41-17K-B100K-3 100K LIN Dual 16mm Metal PC mount Potentiometer A potentiometer with metal PC mount. Suitable for applications such as audio, TV/Video, Instrumental and Industrial.
  • Metal brushing
  • Vertical
Type Linear Potentiometer
Resistance 100kO
Tolerance ± 20%
No of Turns 1
Taper Linear
Power Rating 0.2W
Shaft Diameter 16mm
Shaft Length 17mm