STP55NF06L MOSFET Logic N 60V 55A
MPN
STP55NF06L
Brand
ST
Order Code
Country of Origin
Morocco
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 5
472 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 14 days
Striped II power MOSFET, N-Channel type, suitable for switching applications.
  • Exceptional DV/DT capability
  • Application oriented characterisation
  • Drain-source breakdown voltage 60V
  • Drain-source on-resistance 14mR
  • Drain current 55A
  • Gate source voltage 16V
  • Turn-on time 20ns
  • Turn-off time 40ns
  • Power 95W
  • TO-220 case
Channel Type N-Channel
Drain Current 55A
Package Type TO-220
Gate Source Voltage 16V
Drain-Source On-Resistance 0.02O
Power 95w
Power Dissipation 95W