Siemens 3RT2026-2FB40 SIRIUS Contactor 24V DC 25A 1pc
Image Representative of Range
MPN
3RT20262FB40
Brand
Siemens
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (12)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 14 days
The Siemens 3RT2026-2FB40 electrical contactor supports a 24 V DC coil voltage and can handle a current of up to 25 A. This robust device is ideal for controlling electric motors and switching power circuits in various industrial automation applications. Widely used in manufacturing and process industries, it ensures reliable and efficient operation.
Type Electrical contactor
Coil Voltage 24V DC
Contact Current Rating 25A
Current load 25A
Depth N/A
Height N/A
Misc Attribute 3RT2026-2FB40
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 1
Number of auxiliary contacts as normally open contact 1
Number of normally closed contacts as main contact N/A
Number of normally open contacts as main contact 3
Operating voltage AC 50 Hz N/A
Operating voltage AC 60 Hz N/A
Rated control supply voltage AC 50 Hz N/A
Rated control supply voltage AC 60 Hz N/A
Rated control supply voltage DC 24 - 24V
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 40A
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 25A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V 15.5A
Rated operation power at AC-3, 400 V 11kW
Rated operation power at AC-4, 400 V N/A