Siemens 3RT2026-1BB40 SIRIUS Contactor 11kW 24V DC AC-3 3-pole
Image Representative of Range
MPN
3RT20261BB40
Brand
Siemens
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
22 in stock, despatched in 4 working days
The Siemens 3RT2026-1BB40 contactor features three poles and supports up to 11 kW, operating at 24 V DC with a current rating of 25 A. It includes an auxiliary contact and is suitable for applications involving motor control and circuit switching. This component is typically used in industrial automation systems and machinery.
Type Contactor
Coil Voltage 24V DC
Connection Screw terminal
Contact Current Rating 25A
Contact Type 3 makers
Current load 25A
Depth 107mm
Dimensions (W x H x D) 45 x 85 x 107 mm
Durability 1.0E7
Height 85mm
IP Rating IP20
Max. temperature +60°C
Min. temperature -25°C
Misc Attribute 1 3RT2026-1BB40
Misc Attribute 2 S0
Mounting Style DIN rail
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 1
Number of auxiliary contacts as normally open contact 1
Number of normally closed contacts as main contact N/A
Number of normally open contacts as main contact 3
Number of Poles 3
Operating voltage AC 50 Hz N/A
Operating voltage AC 60 Hz N/A
Power 11kW
Power Rating 11
Rated control supply voltage AC 50 Hz N/A
Rated control supply voltage AC 60 Hz N/A
Rated control supply voltage DC 24 - 24V
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 40A
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 25A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V 15.5A
Rated operation power at AC-3, 400 V 11kW
Rated operation power at AC-4, 400 V N/A
Rated operation power NEMA 11.032481249
Suitable for distribution board TRUE
Switching voltage (max.) 400V AC
Terminals 3-pin
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Voltage type for actuating DC
Weight 0.60
Width 45mm