Siemens 3RH22621BB40 Auxiliary Contactor 3-pole 7A 48V DC spring-terminals
Image Representative of Range
MPN
3RH22621BB40
Germany
View Full Product Range (8)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1 in stock, despatched in 4 working days
Type Auxiliary contactor
Connection type auxiliary circuit Screw connection
Contact Current Rating 40A
Depth 117mm
Dimensions (W x H x D) 45 x 57.5 x 117 mm
Durability 1000 0000
Height 57.5mm
Interface false
IP Rating IP20
Max. temperature +60°C
Min. temperature -25°C
Misc Attribute 1 3RH2262-1BB40
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 2
Number of auxiliary contacts as normally closed contact, delayed switching N/A
Number of auxiliary contacts as normally open contact 6
Number of auxiliary contacts as normally open contact, leading N/A
Number of Poles 3
Operating voltage AC 50 Hz N/A
Operating voltage AC 60 Hz N/A
Operating voltage DC N/A
Rated control supply voltage AC 50 Hz N/A
Rated control supply voltage AC 60 Hz N/A
Rated control supply voltage DC 24 - 24V
Rated operation current N/A
Rated operation current Ie, 400 V 3A
Voltage type for actuating DC
Width 45mm