Siemens 3RH2262-2BB40 Auxiliary Contactor 3-pole 24V DC diode integrated
Image Representative of Range
MPN
3RH22622BB40
Germany
View Full Product Range (8)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 11 days
Type Auxiliary contactor
Coil Voltage 24V DC
Connection type auxiliary circuit Spring clamp connection
Contact Current Rating 40A
Depth 121mm
Dimensions (W x H x D) 45 x 70 x 121 mm
Durability 1000 0000
Height 70mm
Interface false
IP Rating IP20
Max. temperature +60°C
Min. temperature -25°C
Misc Attribute 1 3RH2262-2BB40
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 2
Number of auxiliary contacts as normally closed contact, delayed switching N/A
Number of auxiliary contacts as normally open contact 6
Number of auxiliary contacts as normally open contact, leading N/A
Number of Poles 3
Operating voltage AC 50 Hz N/A
Operating voltage AC 60 Hz N/A
Operating voltage DC N/A
Rated control supply voltage AC 50 Hz N/A
Rated control supply voltage AC 60 Hz N/A
Rated control supply voltage DC 24 - 24V
Rated operation current N/A
Rated operation current Ie, 400 V 3A
Voltage type for actuating DC
Width 45mm