Siemens 3RH21312BB40 Auxiliary Contactor current monitor 24 V AC/DC
Image Representative of Range
MPN
3RH21312BB40
Brand
Siemens
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (8)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
11 in stock, despatched in 4 working days
Type Auxiliary contactor
Coil Voltage 24V
Connection type auxiliary circuit Spring clamp connection
Contact Current Rating 40A
Depth 73mm
Dimensions (W x H x D) 45 x 70 x 73 mm
Durability 3000 0000
Height 70mm
Interface false
IP Rating IP20
Max. temperature +60°C
Min. temperature -25°C
Misc Attribute 1 3RH2131-2BB40
Misc Attribute 2 S00
Mounting method N/A
Number of auxiliary contacts as change-over contact N/A
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 1
Number of auxiliary contacts as normally closed contact, delayed switching N/A
Number of auxiliary contacts as normally open contact 3
Number of auxiliary contacts as normally open contact, leading N/A
Operating voltage AC 50 Hz N/A
Operating voltage AC 60 Hz N/A
Operating voltage DC N/A
Rated control supply voltage AC 50 Hz N/A
Rated control supply voltage AC 60 Hz N/A
Rated control supply voltage DC 24 - 24V
Rated operation current N/A
Rated operation current Ie, 400 V 3A
Rated switch current N/A
Suitable for manual operation false
Voltage type (operating voltage) N/A
Voltage type for actuating DC
Width 45mm