SEPA PLB60B05FSE35A Axial Fan 5V DC 27.6m³/h 60x60x15mm Ball Bearing
MPN
Brand
SEPA
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
14 in stock, despatched in 4 working days
The SEPA axial fan model PLB60B05FSE35A is a compact cooling solution measuring 60 x 60 x 15 mm, delivering airflow of 27.6 m³/h at 5 V DC. Manufactured by SEPA, this fan is ideal for industrial cooling applications requiring reliable and efficient component cooling. Typical uses include electronics cooling and general-purpose ventilation in confined spaces.
Type Axial fan
Voltage 4.5 - 5.5 V
Dimensions (L x W x H) 60 x 60 x 15 mm
Air Flow 27.6m³/h
Bearing Type Ball Bearing
Noise 31dB
RPM 4000 U/min
Height 15mm
Length 60mm
Lifespan 350,000
Material PBT
Max. operating voltage 5.5V
Max. temperature 70°C
Min. operating voltage 4.5V
Min. temperature -10°C
Misc Attribute PLB60B05FSE35A
Number of wires 3
Weight 34g
Width 60mm