SEPA 541083010 MFB40H24A-001 Axial Fan 24V DC 11.28m³/h 40x40x10mm
Country of Origin
Germany
42 in stock, despatched in 4 working days
The SEPA MFB40H24A-001 axial fan is a 24 V DC cooling component providing an airflow of 11.28 m³/h, with dimensions of 40 x 40 x 10 mm. Suitable for industrial cooling, this fan is ideal for component cooling in various electronic applications. Its compact design allows for efficient integration into limited spaces where reliable cooling is essential.
Type Axial fan
Voltage 24V DC
Dimensions (L x W x H) 40 x 40 x 10 mm
Air Flow 11.28m³/h
Noise 27dBA
Colour Black
Height 10mm
Length 40mm
Max. temperature +80°C
Min. temperature -10°C
Misc Attribute MFB40H24A-001
Width 40mm