SEPA 111111742 PLB60B24FSE31A Axial Fan 24V 27.6m³/h 60x60x15mm Ball Bearing
4 in stock, despatched in 4 working days
The SEPA 111111742 axial fan, model PLB60B24FSE31A, operates at 24 V DC and delivers a maximum airflow of 27.6 cubic metres per hour. With compact dimensions of 60 x 60 x 15 mm, this fan is ideal for industrial cooling applications. It is commonly used in component cooling for various electronic systems.
Type Axial fan
Voltage 21.6 - 26.4 V
Dimensions (L x W x H) 60 x 60 x 15 mm
RPM 4000 U/min
Height 15mm
Length 60mm
Lifespan 350,000
Material PBT
Max. operating voltage 26.4V
Max. temperature 70°C
Min. operating voltage 21.6V
Min. temperature -10°C
Misc Attribute PLB60B24FSE31A
Number of wires 3
Weight 34g
Width 60mm