SEPA 111111658 HY52A05PSE25AP00 Axial Fan 5V DC 4.5m³/h 52x52x8mm
MPN
Brand
SEPA
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
4 in stock, despatched in 4 working days
The SEPA HY52A05PSE25AP00 is a compact axial fan designed for reliable industrial cooling, operating at 5 V DC and providing an airflow of 4.5 cubic metres per hour. Measuring 52 x 52 x 8 mm, this fan is ideal for component cooling in confined spaces. It is commonly used in electronic devices to ensure efficient heat dissipation and prevent overheating.
Type Axial fan
Voltage 4.5 - 5.5 V
Dimensions (L x W x H) 52 x 52 x 8 mm
Air Flow 4.5m³/h
Bearing Type Plain bearing
Noise 33dB
Power Rating 400mA
RPM 5700 U/min
Height 8mm
Length 52mm
Max. operating voltage 5.5V
Max. temperature +70°C
Min. operating voltage 4.5V
Min. temperature -10°C
Misc Attribute HY52A05PSE25AP00
Number of wires 4
Width 52mm