SEPA 111111657 MF17B05FSE Axial Fan 5V DC 1.1m³/h 17x17x4.5mm 0.3W
MPN
Brand
SEPA
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
61 in stock, despatched in 4 working days
SEPA MF17B05FSE, a compact axial fan operating at 5 V DC, delivering an airflow of 1.1 m³/h. With dimensions of 17 x 17 x 4.5 mm, it is ideal for component cooling in industrial applications. This efficient fan is suitable for ensuring optimal performance in tightly spaced electronic setups.
Type Axial fan
Voltage 4.5 - 5.5 V
Dimensions (L x W x H) 17 x 17 x 4.5 mm
Air Flow 1.1m³/h
Bearing Type Plain bearing
Noise 15dB
Power Rating 120mA
RPM 11.200 U/min
Height 4.5mm
Length 17mm
Lifespan 400,000h
Max. operating voltage 5.5V
Max. temperature +80°C
Min. operating voltage 4.5V
Min. temperature -10°C
Misc Attribute MF17B05FSE
Number of wires 3
Width 17mm