Self Electronics SLT30-12VLG-ES LED Driver 30W 12V Surge Protection Not Dimmable
MPN
SLT30-12VLG-ES
43 in stock, despatched in 4 working days
The Self Electronics SLT30-12VLG-ES LED driver provides a constant voltage of 12.0 V DC with a power output of 30 W, approved for use on furniture. This non-dimmable driver features surge protection and overvoltage safeguards, ensuring reliable performance. It is ideal for powering LED strips and other compatible LED lighting applications.
Type LED driver
Output Voltage 12.0V DC
Max Output Power 30W
Output Current 0A
Input Voltage 264V AC
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 165.00 x 40.00 x 30.00 mm
Height 30.00mm
IP Rating IP20
Length 165.00mm
Max. output current 2.5A
Max. temperature 50°C
Min. input voltage 198V AC
Min. temperature -20°C
Misc Attribute 1 Constant voltage
Misc Attribute 2 Synchronised
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Operating Current 200mA
Power (min.) 0W
Test mark CE; SELV,; MM; Intertek; CCC
Weight 200.00g
Width 40.00mm