Self Electronics SLD40-1050IL-ES LED Driver 40W 1050mA Dimmable
MPN
SLD40-1050IL-ES
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
34 in stock, despatched in 4 working days
The Self Electronics SLD40-1050IL-ES LED driver delivers a constant current of 1050 mA with a power output of 39.9 W and operates within a voltage range of 22 - 38 V DC. It is suitable for use on flammable surfaces and features built-in surge protection and overvoltage safeguards. This dimmable LED power supply unit is ideal for powering LED strips and other lighting applications requiring precise current control.
Type LED driver
Output Voltage 22V DC
Max Output Power 39.9W
Output Current 1.05A
Input Voltage 264V AC
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 165 x 40 x 30 mm
Height 30mm
IP Rating IP20
Length 165mm
Max. output current 1050mA
Max. temperature 40°C
Min. input voltage 198V AC
Min. temperature -20°C
Misc Attribute Constant current
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Operating Current 210mA
Power (min.) 23.1W
Protection Class II
Test mark Getaktet
Weight 220g
Width 40mm