Self Electronics SLD30-600IL-ES LED Driver 30W 600mA Dimmable Overvoltage
MPN
SLD30-600IL-ES
18 in stock, despatched in 4 working days
The Self Electronics SLD30-600IL-ES LED driver is a constant current, dimmable unit with 30 W output and 600 mA operating current, compatible with voltages between 25 - 50 V DC. It features surge protection, is overvoltage resistant, and is suitable for installation on flammable surfaces. This LED power supply is ideal for powering LED strip lights and other LED applications.
Type LED driver
Output Voltage 25V DC
Max Output Power 30W
Output Current 600mA
Input Voltage 264V AC
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 165 x 40 x 30 mm
Height 30mm
IP Rating IP20
Length 165mm
Max. output current 600mA
Max. temperature 40°C
Min. input voltage 198V AC
Min. temperature -20°C
Misc Attribute Constant current
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Operating Current 160mA
Power (min.) 15W
Protection Class II
Test mark Getaktet
Weight 220g
Width 40mm