Sealey MIGHTYMIG100 Professional No-Gas MIG Welder 100Amp 230V
MPN
MIGHTYMIG100
Brand
Sealey
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
  • Quickly find another product in this range by Output Current:
    100A 150A
View Full Product Range (2)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
100 in stock, despatched in 2 working days
Heavy-duty high output transformer and forced-air cooling to maximize duty cycle performance. Supplied with comfort grip non-live torch, 1.8m earth cable, 0.45kg flux cored wire and 1mm contact tip. Suitable for no-gas operation only. For use with flux cored wire.
Model NoMIGHTYMIG100
Nett Weight:14.5kg
Welding Current:55-100A
Wire Capacity:0.9kg Gasless only
Duty Cycle:60% @ 55A, 20% @ 90A
Cooling System:Forced Air
Gas Type:n/a
Torch:1.8m Non-Live
Supply:230V
Absorbed Power:3kW
Case Size:Compact
Weight:14.5kg
Gasless Consumables:
Flux Cored Wire (0.9kg x Ø0.9mm):TG100/1
Replacement Tips 1mm (Pack of 5):TG100/2
Note:For use with 0.9kg Gasless Wire Reels only.
Type MIG welder
Voltage 230V
Output Current 100A