Sealey MIGHTYMIG150 Professional Gas/No-Gas MIG Welder 150Amp 230V
MPN
MIGHTYMIG150
Brand
Sealey
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
  • Quickly find another product in this range by Output Current:
    100A 150A
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
100 in stock, despatched in 2 working days
Heavy-duty high output transformer and forced-air cooling to maximize duty cycle performance. Supplied with comfort grip non-live torch, 1.8m earth cable, 1m gas hose, 0.45kg flux cored wire and 1mm contact tip. Set up in the no-gas welding mode, but can also easily be switched to gas by simple change of polarity and the purchase of a Gas Conversion Kit - Model No. 120.802032.
Model NoMIGHTYMIG150
Nett Weight:26kg
Welding Current:30-150A
Wire Capacity:0.9kg Gasless & 0.7kg Mild Steel
Duty Cycle:100% @ 30A, 15% @ 105A
Cooling System:Forced Air
Gas Type:CO2, Argon, CO2/Argon Mix
Torch:2.1m Non-Live
Supply:230V
Absorbed Power:4.5kW
Case Size:Compact
Weight:26kg
Gasless Consumables:
Flux Cored Wire (0.9kg x Ø0.9mm):TG100/1
Replacement Tips 1mm (Pack of 5):TG100/2
Note:For use with 0.9kg Gasless and 0.7kg Mild Steel Wire Reels only.
Type MIG welder
Voltage 230V
Output Current 150A