Sealey INVMIG200LCD Inverter Welder MIG, TIG & MMA 200Amp with LCD Screen
MPN
INVMIG200LCD
Brand
Sealey
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
Discontinued
  • Pressed steel outer casing.
  • Fully functional LCD front panel with easy to follow assisted set up.
  • Up to four set ups can be saved on the machine for fast loading.
  • Suitable for arc welding a variety of rods including rutile, basic and stainless from Ø1.6 to Ø4mm.
  • Wire feed speed control.
  • Allows change of polarity of welding torch depending on MIG or flux-cored welding.
  • Includes 3m MIG torch, 3m earth cable, gas hose and regulator.
  • Contact Tips: 0.6, 0.8, 0.9, 1mm.
  • Model No. INVMIG200LCD
Type MIG/TIG/MMA welder
Output Current 200A