Sealey CP20VSDS Rotary Hammer Drill 20V SDS Plus - Body Only
MPN
CP20VSDS
Brand
Sealey
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
100 in stock, despatched in 2 working days
Powerful, lightweight cordless rotary hammer drill. Durable composite housing with soft grip for added comfort. SDS Plus chuck. Two drilling functions, rotary and rotary with hammer. Built-in LED work light. Forward, reverse and trigger lock. Variable speed trigger for greater control. Requires Model No's CP20VBP, CP20VBP2 or CP20VBP4 20V Battery and Model No. CP20VMC Mains Charger.
  • Powerful, lightweight cordless rotary hammer drill.
  • Durable composite housing with soft grip for added comfort.
  • SDS Plus chuck.
  • Two drilling functions, rotary and rotary with hammer.
  • Built-in LED work light.
  • Forward, reverse and trigger lock.
  • Variable speed trigger for greater control.
  • Requires Model No's CP20VBP, CP20VBP2 or CP20VBP4 20V Battery and Model No. CP20VMC Mains Charger.
  • Model No. CP20VSDS
Chuck Size SDS Plusmm
Battery 20V 2Ah - 6Ah Lithium-ion (not included)
Drilling Capacities Metal Ø8mm
Drilling Capacities Wood Ø16mm
Drilling Capacity Concrete Ø10mm