Schützinger VSFK 8500/2.5/50/SW Safety Test Lead 4mm Plug 50cm Black
Image Representative of Range
MPN
VSFK 8500 / 2.5 / 50 / SW
36 in stock, despatched in 4 working days
The Schützinger VSFK 8500 / 2.5 / 50 / SW is a safety test lead featuring 4 mm plugs on both ends, designed for secure electrical testing. It is 50.00 cm in length and comes in black, making it suitable for precise applications in laboratory and industrial environments. This test lead ensures reliable connections for a variety of electrical testing tasks.
Cable Length 0.5m
Nominal Current 32A
Type Safety test lead
Colour Black
Contact Material Nickel plated
Cross Section 2.5mm²
Diameter/connectortype 4mm
Height 18.1mm
Jack Diameter 4mm
Nominal Voltage 1000V
Reading Category CAT II 1000 V
Temperature Range -10 °C to +70°C
Type A 4 mm plug
Type B 4 mm plug
Width 56.5mm