Schützinger VSFK 8500/2.5/50/RT Safety Test Lead 4 mm Plug 50 cm Red
Image Representative of Range
MPN
VSFK 8500 / 2.5 / 50 / RT
58 in stock, despatched in 4 working days
The Schützinger VSFK 8500 / 2.5 / 50 / RT Safety Test Lead is a 50 cm long lead equipped with 4 mm plugs on both ends, and is available in red. This safety test lead is designed for secure and reliable electrical testing in various electronic and electrical applications. Schützinger's quality ensures durability and dependable performance in professional environments.
Cable Length 0.5m
Nominal Current 32A
Type Safety test lead
Colour Red
Contact Material Nickel plated
Cross Section 2.5mm²
Diameter/connectortype 4mm
Height 18.1mm
Jack Diameter 4mm
Nominal Voltage 1000V
Reading Category CAT II 1000 V
Temperature Range -10 °C to +70°C
Type A 4 mm plug
Type B 4 mm plug
Width 56.5mm